Stone Town – Zanzibar
20 November 2013

Stone Town’ın kısa da olsa ayrı bir yazı konusu olması gerektiğini düşündüm çünkü Zanzibar deyince muhteşem denizi, güneşi ve lezzetli deniz ürünleri ne kadar güzelse, başkenti  Stone Town da tarihi, kültürü ve aslında biraz da hüzünlü geçmişi ile mutlaka görülmesi ve hissedilerek gezilmesi gerekli bir şehir. 

Stone Town ne entresandır ki müthiş bir baharat ticaret merkezi olması yanında çok uzun yıllar kölelik ticaretinin de merkez üssü olmuş. 1873 yılında İngilizler kapatıncaya kadar Arap tüccarlar tarafından işletilen Doğu Afrika’nın en büyük köle pazarı Stone Town’da yer almakta ve buradan tüm dünyaya köle ticareti yapılmaktaymış. Daha detay anlatıp keyfinizi kaçırmak istemem ancak merak edenlerin nasıl ve neler yapıldığını, çok da eski olmayan bir süre önce ne kadar büyük acılar yaşandığını da okumasını tavsiye ederim. 

Stone Town’ın bir başka önemli özelliği de Arap, İran Hint ve Avrupa mimarilerinin tamamından örneklere rastlayabilmeniz. Şehrin değişik köşelerinde farklı mimarilere ait eşsiz güzelliklere rastlayabiliyorsunuz. Özellikle de Stone Town görkemli kapıları ile ünlü bir şehir.

Stone Town’ın en ilgi çeken mimari eserlerinin başında House of Wonders geliyor. Zanzibar’da ilk defa elektriği olan ve gene Doğu Afrika’da içinde ilk defa asansör kullanılan bu bina bir çok farklı amaç için kullanıldıktan sonra en sonunda bir müzeye dönüştürülmüş.

Son olarak Afrika güneşinin de enfes bir şekilde battığı Africa House Hotel’in terasındaki Sunset Bar’da güneşin batışını güzel bir kokteyl eşliğinde izlemenizi de özellikle tavsiye ediyorum. http://www.africahousehotel.com/sunset_bar.html

 

Biz Zanzibar ve Tanzanya seyahatimizden çok memnun kaldık ve müthiş keyif aldık. Sizlere de kitle turizmi tamamen ele geçirmeden bu doğa harikası ülkeyi ve adayı ziyaret etmenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.


Yazar: Burcu Çalışkan | Yorum yok | Kategori: Gezelim Görelim

Yorum Bırakmak İçin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *