San Sebastian’da Yeme-İçme
16 February 2016

Pintxos…San Sebastian’daki enfes atıştırmalıklara verilen ad. Aslında İspanya’da aşina olduğunuz tapasın Bask bölgesinde yapılan bir versiyonu ancak bir İspanya fanatiği olarak net fikrim; pintxos Nedendir bilinmez tapasdan çok ama çok daha lezzetli..

174

Önceki yazımda belirtmiştim San Sebastian tam bir gastronomi merkezi, ne derece önemli olduğunu anlamak için ünlü Michelin değerlendirmesinden bir kaç rakam vermek yeterli olacak sanırım. San Sebastian’da tam 16 Michelin yıldızlı restaurant var ve bunların 3 tanesi en üst seviye olan 3 Michelin yıldızına sahip ve İspanyada 3 Yıldızlı restaurant sayısı sadece 7..Bu noktada bir değerlendirmede yapmak istiyorum, bu kadar övündüğümüz bir çok lezzete sahip olmamıza rağmen 80 Milyonluk Türkiye’de 1 tane Michelin yıldızlı restaurant olmamasına karşılık San Sebastian gibi sadece 200.000 kişilik nüfusa sahip küçücük bir şehirde 16 restaurant’ın olmasını bize yapılan haksızlık mı yoksa kalitesiz malzemelerden yapılmış standart ve endüstriyelleşmiş yemek sunan Türk restaurantlarının ya da bunlara prim veren bizlerin mi hatası takdir sizin 🙂

178

Ben çok Michelin yıldızlı restaurant meraklısı değilim doğrusu, benim için daha casual ve rahat bir ortamda arkadaşlarla içkimi için sohbet edeceğim hareket kabiliyetimin ve rahatlığımın olduğu mekanlar en keyif aldığım yerler bu nedenle de aradığım her şeyi San Sebastian’ın ara sokaklarındaki o enfes pinthos restaurantları ve tavernalarında buldum doğrusu.

159

Her biri ayrı bir süpriz sunan bu restaurantların bir çoğu eminim harika yemekler yapıyordur ancak ben denediğimiz ve çok memnun kaldığımız bir kaç pinthos restaurantını sizlere özellikle tavsiye etmek istiyorum.

179

176

Atari Gastroteka : Pintxos güzel ama biz ağırlıklı yemek sonrası bir şeyler içmek için tercih ettik.
Foursquare Rating : 8,9
https://foursquare.com/v/atari-gastroteka/4bf3f3166a31d13aa125952e

Gandarias : Açılışı burada yapmıştık ve daha iyisi olmaz demiştik ama varmış 🙂 Biraz daha klasik Bask lezzetleri sunuyor. Spesiyallerini mutlaka tatmalısınız barda durmuyorlar ayrıca sipariş vermeniz gerekiyor.
Foursquare Rating : 9,3
https://foursquare.com/v/gandarias/4bb650dc2f70c9b6fe398530

Bar Nestor: Ben böyle et sadece Arjantin’de yedim, neredeyse Nirvana. Bir de o domates ve biberlerin tadı nedir, nerde yetiştirirler böyle lezzetleri bizim ülkemizde neden yok? Mekan aşırı küçük biraz sabretmek gerekiyor..
Foursquare Rating : 9,1
https://foursquare.com/v/bar-nestor/4b7dc11cf964a5208bd22fe3

Bar Zeruka : Bar Nestor’un tam karşısı, ben en çok burayı sevdim. Klasik Bask pintxoslarının modern ve füzyon yorumlarını yapıyorlar çok da güzel beceriyorlar. Her lokma ayrı bir lezzet bombası. O kadar sevdik ki son gece gittik ertesi gün ne yaptık ne ettik kahvaltıyı atlayarak öğlen yemeğini de burada yedik.
Foursquare Rating : 9,1
https://foursquare.com/v/bar-zeruko/4c002f1cf61ea5933978eb13

Yemek ve şarabı seviyorsanız ve fırsatınız olursa San Sebasitan’a gidin, hatta fırsat yaratın şartları zorlayın ve mutlaka gidin 🙂 Çok memnun kalırsınız…

 

 

 

Yazar: Burcu Çalışkan | 1 Yorum | Kategori: Gezelim Görelim, Yeme-İçme

Yorumlar
Yorum Bırakmak İçin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *