Kansersiz Yaşam Derneği
13 March 2012

Adı Blogger Anne Babalar toplantısı da olsa yardım edebileceğim yada içinde bulunabileceğim bir sosyal sorumluluk etkinliği olursa katılmaya çalışıyorum. Daha önce Van İçin Örüyoruz diyip buluşmuştuk. Bu defa Kansersiz Yaşam Derneği kurucusu Dida Kaymaz ve Dr. Şerife Şimşek’in katıldığı bir toplantı oldu ve 50 kadına özel bir sağlık kuruluşunda 50 mamagrafi çektirme imkanı sağlandı.

Derneğin kurıcusu 7 yıldır kanserle yaşayan ama enerjisi ve tüm bu süreci yorumlayışı ile çok özel bir kadın Dida Kaymaz. Müthiş enerjisinden ve anlattıklarından etkilenmemek mümkün değil. O gün bende izler bırakan bir çok şey anlattı ama en çok “Kanser bir savaş değil bence yenmek diye bir şey yok. Çünkü savaşı kaybetmek yada kazanmak var neden kendimizi bu duruma sokalım ki. Kanseri hayatımızdan gönderelim” oldu. Kansersiz Yaşam Günleri ile Türkiye’yi dolaşıp sohbetler gerçekleştiren Dida saedce bu konuda değil bir çok konuda elinden geleni yaparak ne kadar duyarlı bir insan olduğunu göstermiş oldu bizlere. Ayrıca Karanlığın Öteki Yüzü adlı kitabı yakın zamanda çıkacak. 


O gün bizleri bilgilendiren bir konuşma da Dr Şerife Hanım’dan geldi. Anlatıklarını Yeşim Mutlu çok güzel özetlediği için bu kısmı onun blogundan aktarıyorum.

  • Her kadın adetin başlangıç gününü birinci gün kabul eder isek,8. ve 10. günler arasında yatarak ya da banyoda göğüslerini kontrol etmelil
  • Meme bir kadın için en feminen bölge. Herhangi kitle 3.5 cm’i geçmedikten ya da koltuk altına yayılma göstermedikten sonra memeyi almayı tercih etmiyor
  • Meme alınması zorunlu olduğu durumlarda rekonstrüktif cerrah arkadaşıyla beraber ameliyata giriyor
  • Kadınlar hastalıkları sebebi ile psikolojik şiddete de maruz kalıyorlar. Yapılan bir araştırmaya göre hasta olan erkekler boşanmalar %7 iken, hasta taraf kadın olduğunda bu oran %21 lere kadar çıkıyor.
  • Yapılan diğer bir araştırma da gösteriyor ki 32 yaşından önce hamile kalmış ve 9 aylık gebelik sürecini tamamlamış annelerde ve bebeğini emziren annelerde meme kanseri görülme oranı daha düşük. ‘

Muhteşem Dr Şerife Şimşek , sağlıklı bir yaşam için fast -fooddan uzak , şeker ve şeker içeren ürünleri tüketmemeyi öneriyor.
Pasta ve kurabiyeler ile tatlı bir finali olan günden sonra bir sonra ki toplantının detaylarını paylaşmak istiyorum. 13 Nisan  2012  Cuma saat:10.30′dan itibaren  Şişli Cevahir Meydan Starbucks 2. kattayız. 
7.sı gerçekleşecek #bloggerannebloggerbaba buluşmasında Hakkari/Yüksekova’daki Fatih Sultan Mehmet İlköğretim Okulu’na malzeme yardımı ve okul içerisinde kütüphane kurmaya çalışacağız

Yazar: Burcu Çalışkan | 3 Yorum | Kategori: İçimden Gelen

Yorumlar
Yorum Bırakmak İçin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *