Alanya’da Haftasonu
03 October 2011

Mayıs ayının başında harika bir çift ile tanışmış ve onların düğün hikayesini Burcu Çalışkan Photography ile ölümsüzleştirmiştim. O zaman da bahsettiğim gibi bu şeker aile yeni bir çiftin en özel gününü paylaşmak için Alanya’ya gittiğimde beni ağırladı. Sevgili Nadide ile çok keyifli bir gün geçirip şehri gezdim ve akşam da Jazz Günleri kapsamında Burhan Öcal ve piyanist Sabri Tuluğ Tırpan’nın konserine bile gidecek vakti bulduk. Müthiş bir ikili olmuşlar denk gelirseniz kaçırmamanızı öneririm :)) 

O gün şehrin sembolü sayılan Alanya Kalesi’ne çıktık. Surlarının uzunluğu 6.5 kilometreyi bulan Alanya Kalesi, denizden 250 metreye kadar yükselen yarımada üzerinde. Kandeleri adıyla da bilinen Alanya yarımadasındaki yerleşim, Helenistik döneme kadar inmekle birlikte günümüze kalan tarihi dokusu 13. yüzyıl Selçuklu eseri. 1221 yılında kenti alıp yeniden inşa ettiren Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat tarafından yaptırılmış kalenin 83 kulesi ve 140 burcu var. Ortaçağda surların içine yerleşmiş kentin su gereksinimi sağlamak üzere 400’e yakın sarnıç yapılmış ve sarnıçların bir kısm
ı günümüzde de kullanılıyor. Surlar, planlı bir şekilde Ehmedek, İçkale, Adam Atacağı, Cilvarda burnu üstü, Arap Evliyası Burcu ve Esat Burcu’nu inerek Tophane ve Tersane’yi geçip Kızılkule’de son bulacak şekilde inşa edilmiş. Yarımadanın zirvesinde açık alan müzesi olarak değerlendirilen içkale bulunuyor fakat biz oraya çıkmadık. Ayrıca günümüzde de kalede yerleşimin sürdüğünü söyleyebiliriz. 

İlk karede müthiş gökkuşağı görüntüsüle kahve keyfimizi katlayan Kızıl Kule kentin sembolü olan sekizgen planlı yapı 13. yüzyıl Selçuklu eseri. 1226 yılında Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat tarafından Sinop Kalesi’ni yapan Halepli yapı ustası Ebu Ali Reha el Kettani’ye yaptırılmış ve inşaat sırasında belli bir yükseklikten sonra taş blokları kaldırmak güç olduğu için üst kısmı pişmiş kırmızı tuğlalarla yapılmış ve bu nedenle Kızılkule adını almıştır. 

Yazar: Burcu Çalışkan | 7 Yorum | Kategori: Fotoğraf, Gezelim Görelim

Yorumlar
Yorum Bırakmak İçin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *