Hadi Sizde Elinizi Uzatın; MOR ÇATI
11 May 2011

Geçen hafta gelen bir gönderi ile zaten basından haberdar olduğum ama yapılan istatiklerle ne kadar vahim boyutlara ulaştığını gördüğüm bir konudan bahsetmek istiyorum size. Ben metni okuyup rakamları gördüğümde gerçekten dehşete kapıldım ve ilk aklımdan geçen “her kadının bizler kadar şanslı olamadığı” oldu :(( Rakamların bazılarını gördüğünüzde emin ki sizde aynı şeyleri düşüneceksiniz;

Tüm kadınların %75′ inin fiziksel şiddete uğradığını,

Her 4 kız çocuğundan birinin cinsel şiddete uğradığını,

daha çok 7- 9 yaş arası çocukların cinsel şiddete uğradığını

5 – 10 yaş arası çocukların %55′ inin ensest mağduru olduğunu,

10- 16 yaş arası çocukların %55′ inin ensest mağduru olduğunu,

Cinsel saldırıların %75′ inin tanıdık olduğunu,

Ensest olaylarında faillerin %50′si öz baba ve sırayla amcalar, enişteler, dedeler ve dayılar olduğunu,

Acil yardım hattını arayan kadınlardan %57′ sinin fiziksel şiddete, %46,9′ unun cinsel şiddete, %14,6′ sının enseste ve %8,6′ sının tecavüze maruz kaldığını biliyor muydunuz?

Kadına şiddet başlığı altında olsa da çocuklara yapılanlarla da daha da çok insanı etkileyen bu olumsuzluklarda onların yanında olan bir kuruluş Mor Çatı sayesinde ünlülerinde içinde yer aldığı sosyal sorumluluk projeleri ile konuya dikkat çekerek hem bu konuda destek bekleyenlere ulaşmak hem de yardım toplamaya çalışıyorlar. Şu ara satış geliri Mor Çatı’ya verilmek üzere 3 ünlü sanatçı, Nilüfer, Şebnem Ferah ve Kenan Doğulu tarafından tasaralanan ve sanatçıların şarkı sözleri ile imzalarını taşıyan tişörtler Capitol Alışveriş Merkezi’nin de projeye destek vermesiyle 1. katta satışa sunuluyor.


Bizler de bu hassas konuda onlara destek verip tişörtlerden alabilir ve yine bloglarımız aracılığıyla daha çok kişinin haberdar olmasını sağlayabiliriz. Ayrıca bu konu hakkında bir şeyler yapmak isterseniz buraya , Bu yıl 20. yılını kutlayan Mor Çatı hakkında daha çok bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz. Ayrıca gittigidiyor’un şu linkinden de yardım için alışveriş yapmanız mümkün.

Hadi siz de elinizi uzatın…

Yazar: Burcu Çalışkan | 6 Yorum | Kategori: İçimden Gelen

Yorumlar
 1. MISSRED | 11 May 2011 , 12:14 pm

  Rakamlar gerçekten dudak uçuklatıcı. Bizlere çok iş düşüyor, duyarlı olmalıyız. Neden Capitol’le sınırlandırmışlar? İnternetten satış neden yok?

 2. Bahar ve kızısı Yağmur | 11 May 2011 , 12:45 pm

  inanılır gibi değil :(((

 3. Ece | 11 May 2011 , 12:49 pm

  burcucum çok iyi yapmışın bu konuya değinmekle… maalesef rakamlar çok acı!

 4. MISSRED | 11 May 2011 , 1:04 pm

  Bunu yazdıktan sonra sitesine girdim, internetten satış varmış hem Bilstore larda da satılıyormuş.

 5. Selin Ergeçer | 11 May 2011 , 1:05 pm

  Önemli bir konuya parmak basmışsın canım,dediğin doğru,herkes bizim kadar şanslı olamıyor maalesef. Elimizden geleni yapmalıyız,paylaştığın için teşekkürler…

 6. MutluMasalPhotography - NiLaY | 11 May 2011 , 1:38 pm

  dediğin gibi hepimizin bildiği ama ciddiyetinin farkında olmadığı bir konuda gerçekten çok aydınlatıcı bir post olmuş canım, umarım hepimizin desteğiyle birileri için hayat değişir..

Yorum Bırakmak İçin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *